Zasady bezpieczeństwa na odsłonięciach geologicznych oraz zasady zbierania skał i mienrałów

Zanim wyruszysz w teren aby zgłębiać tajemnice przyrody nieożywionej właściwie się przygotuj.

 
  Odpowiedni ubiór to podstawa! Pamiętajmy, że podczas geologicznych podróży możemy się poważnie ubrudzić. Najważniejsze są dobre buty terenowe (a przynajmniej sportowe z grubą podeszwą). Przydatna jest też kurtka przeciwdeszczowa albo peleryna i długie spodnie.
  Warto zgromadzić niezbędne wyposażenie. Podstawowym narzędziem jest młotek, służący do rozłupywania skał. Można także posłużyć się dłutem. Przydatna będzie również niewielka łopatka ogrodnicza do poszukiwań w zwietrzelinie oraz zamykane woreczki foliowe na znalezione okazy. Dobrą praktyką jest podpisywanie woreczków ze znaleziskami na miejscu w terenie. Wtedy na pewno nie zapomnimy skąd pochodzi okaz
  Zachowaj szczególną ostrożność zbliżając się do skalnych ścian. Jeśli ściana jest silnie spękana, występują nawisy lub u podnóża leżą świeżo odpadnięte bloki, nie warto ryzykować! Nie należy wspinać się na ściany odkrywek.
  Do rozpoznawania minerałów przydatne będą narzędzia, takie jak metalowe ostrze (do oznaczania twardości), lupa, magnes czy kwas solny (burzy w kontakcie z kalcytem). Na początku warto nosić ze sobą podręczny atlas skał i minerałów.
  Jeśli używasz młotka, zawsze noś okulary ochronne! Drobne okruchy skały mogą być bardzo niebezpieczne. Warto też zaopatrzyć się w rękawice. Odłupane fragmenty skał potrafią być naprawdę ostre, ponadto rękawice przynajmniej częściowo złagodzą uderzenie młotkiem w palec.
  Podczas poszukiwań należy skupić się przede wszystkim na luźnych bloczkach leżących w podłożu oraz na zwietrzelinie. Należy unikać uderzania bezpośrednio w ściany kamieniołomów lub skałki. To pozwoli zachować najciekawsze stanowiska dla przyszłych odwiedzających. Często taki sposób zbierania jest też bardziej efektywny.

Pamiętaj skały, skamieniałości i minerały wymagają ochrony i zachowania tak samo jak elementy przyrody ożywionej!

  W poszukiwaniu skał i minerałów nie wolno wykonywać głębokich wykopów. Jest to potencjalnie niebezpieczne, niszczy krajobraz, a poza tym jest zabronione przez prawo. Ze względów bezpieczeństwa nie należy także penetrować dzikich, niezabezpieczonych wyrobisk.
  Przed podjęciem próby wejścia na teren czynnego kamieniołomu należy wcześniej skontaktować się z zakładem górniczym i poprosić o zgodę. Zaoszczędzi nam to niepotrzebnych kłopotów.